fbpx

ילדים וילדות, הורים וצוותים חינוכיים – חופשה נעימה מספריית פיג'מה! נתראה בספר הבא! 🍉☀️

 

ספרים גנים > שלמה המלך והדבורה

שלמה המלך והדבורה

מאת: אוריאל אופק / איור: אבי כץ/ הוצאה לאור: עופר

בתשע"א חולקו כ-45,000 עותקים, בתשע"ג, חולקו כ-110,000 עותקים בגני טרום חובה.

דבורה קטנה עקצה את אפו של שלמה המלך. האף נעשה אדום והמלך זעם, אך הדבורה הצליחה לשכנע אותו שישחרר אותה: "יום יבוא, ואשלם לך טובה תחת טובה." לא עברו ימים רבים, ומלכת שְׁבָא באה אל ארמון המלך ובחנה את חוכמתו באמצעות חידות. זו היתה ההזדמנות של הדבורה הקטנה לעמוד בהבטחתה.

הַצָּעוֹת לִפְעִילוּת מִשְׁפַּחְתִּית

כדאי לעיין יחד בתמונה שבה שלמה המלך משחרר את הדבורה. ניתן לשוחח על כך עם הילדים ולשאול אותם: מדוע הוא משחרר אותה? למה הוא צוחק? האם הוא מאמין שדבורה קטנה תוכל לעזור לו?

פעילות בחיק המשפחה   

הַצָּעוֹת לִפְעִילוּת בַּגַּן

הסיפור מאפשר פעילות בתחומים רבים: דמותו של שלמה, מלכת שבא ונושא המלוכה בכלל, חכמה ולמידה, פתגמים וחידות, יתרונו של כל אחד בתחומו הוא ועוד.  

פעילות בגן  

גלריה

עשיתם פעילות מיוחדת בעקבות קריאת הספר? הצטלמתם איתו? שתפו אותנו כאן

הורים יקרים,

דבורה קטנה עוקצת את אפו של שלמה המלך. האף מתאדם, המלך זועם, אך הדבורה מצליחה לשכנע אותו שישחרר אותה: "יום יבוא, ואשלם לך טובה תחת טובה."

לא עוברים ימים רבים, ומלכת שְׁבָא באה אל ארמון המלך כדי לבחון את חוכמתו בפתרון חידות (מלכים א י). זו ההזדמנות של הדבורה הקטנה לעמוד בהבטחתה. 

"אין לך אדם שאין לו שעה"

הדבורה נתפסת כיצור קטנטן, חלש ונחות.  כיצד היא יכולה לעזור לשלמה המלך,"החכם מכל אדם"?

חז"ל כותבים במשנה (מסכת אבות ד ג): "אל תהי בז לכל אדם, [...] שאין לך אדם שאין לו שעה". הם מלמדים אותנו לא לזלזל באיש,כי לכל אדם תהיה שעה שבה יֵדע לעשות את הדבר המתאים. לדבורה הקטנה יכולות וכישורים ייחודיים, וכשמגיעה "השעה שלה" – הביקור של מלכת שבא – היא מקיימת את הבטחתה ונחלצת לעזרתו של שלמה המלך. בסיפור אפשר לראות את יכולתו של כל אחד לתרום מכוחו ומיכולותיו, בלי קשר לגודלו או למעמדו.

הַצָּעוֹת לִפְעִילוּת מִשְׁפַּחְתִּית

 • כדאי לעיין יחד בתמונה שבה שלמה המלך משחרר את הדבורה. ניתן לשוחח על כך עם הילדים ולשאול אותם: מדוע הוא משחרר אותה? למה הוא צוחק? האם הוא מאמין שדבורה קטנה תוכל לעזור לו?
 • הדבורה מופיעה בכל תמונה בספר (לפעמים היא מתחבאת!). ניתן לעקוב אחר הדבורה ולספר את  הסיפור מנקודת המבט שלה: מה היא חושבת כשהיא מגלה שה"פרח" שעקצה הוא למעשה האף של המלך? מה היא מרגישה כשאנשיו של המלך לוכדים אותה ומביאים אותה בפני המלך? 
 • תוכלו לשחק "כאילו" אתם דבורים. תנו לילדיכם להיות הדבורה, ואתם – חברותיה. עופו יחד וזמזמו זה לזה מה הדבורה מספרת על המפגש עם המלך, ואיך אתם מגיבים על כך.
 • "איזהו חכם? הלומד מכל אדם": חפשו בספר היכן מסופר ששלמה לומד מהדבורה. מה הוא לומד ממנה? אפשר לספר לילדיכם משהו חדש, משהו שהם לא ידעו עד כה, ומנגד, לבקש מהם לחדש לכם במשהו מידיעותיהם!
 • "אל תהי בז לכל אדם [...] שאין לך אדם שאין לו שעה": חפשו את התמונה שבה הדבורה מבטיחה לשלמה המלך: "יום יבוא, ואשלם לך טובה תחת טובה." איך רואים שהמלך "בז" לה?  מתי הוא מפסיק לזלזל בה?   כדאי לשוחח עם ילדיכם על היכולות ועל התרומה של כל אחד ואחת במשפחה. היזכרו יחד במצבים שבהם ילדיכם עזרו והועילו במיוחד. אפילו לקטנים יש "שעה" שבה הם עוזרים ותורמים לכלל.
 • מלכת שבא מגיעה לירושלים לחוד לשלמה המלך חידות כדי לבחון את חוכמתו. האם אתם מכירים חידות? ניתן להמציא עם הילדים חידות, לבקש מהם לחוד חידות או לחוד להם חידות.

גננת יקרה,

דבורה קטנה עקצה את אפו של שלמה המלך. האף נעשה אדום והמלך זעם, אך הדבורה הצליחה לשכנע אותו שישחרר אותה: "יום יבוא, ואשלם לך טובה תחת טובה." לא עברו ימים רבים, ומלכת שְׁבָא באה אל ארמון המלך ובחנה את חוכמתו באמצעות חידות. זו היתה ההזדמנות של הדבורה הקטנה לעמוד בהבטחתה. בעקבות הסיפור עולה לדיון הפתגם "אֵין לְךָ אָדָם שֶׁאֵין לוֹ שָׁעָה", שמשמעו כי גם חלש יכול להיות חזק.

הסיפור מאפשר פעילות בתחומים רבים: דמותו של שלמה, מלכת שבא ונושא המלוכה בכלל, חכמה ולמידה, פתגמים וחידות, יתרונו של כל אחד בתחומו הוא ועוד.

 

 

רעיונות לשילוב הספר בגן

 • המפגש בין מלכת שבא למלך שלמה ציורי ודרמטי מאד, ילדי הגן ייהנו להציג אותו. תוכלו להכין מתנות יפות שמביאה המלכה לשלמה, להכין אירוח כיד המלך למלכה ולכל הפמלייה שלה, לחשוב על חידות נחמדות איתן "יתמודד" המלך, ולבסוף, לכרות ברית שלום בין שתי הממלכות הגדולות.      הוראות כיצד להכין תיאטרון בובות לסיפור אפשר למצוא כאן, שלחו אלינו תמונות מההצגות שלכם!
 • "אין לך אדם שאין לו שעה" הדבורה נתפסת כיצור קטנטן, חלש ונחות.  כיצד היא יכולה לעזור לשלמה המלך, "החכם מכל אדם"? חז"ל כותבים במשנה (מסכת אבות ד ג): "אל תהי בז לכל אדם, [...] שאין לך אדם שאין לו שעה". הם מלמדים אותנו לא לזלזל באיש, כי לכל אדם תהיה שעה שבה יֵדע לעשות את הדבר המתאים. לדבורה הקטנה יכולות וכישורים ייחודיים, וכשמגיעה "השעה שלה" – הביקור של מלכת שבא – היא מקיימת את הבטחתה ונחלצת לעזרתו של שלמה המלך. בסיפור אפשר לראות את יכולתו של כל אחד לתרום מכוחו ומיכולותיו, בלי קשר לגודלו או למעמדו. נסו לחשוב יחד מהי ה"שעה" המיוחדת של כל ילד, במה הוא יכול תרום לאחרים. חשבו יחד על דבר אותו יכולים ילדים לעשות בקלות רבה יותר מאשר המבוגרים, ובאמצעותו להגיש להם עזרה.
 • "איזהו חכם? הלומד מכל אדם" חכמי המשנה מבקשים לתאר מיהו חכם: "איזֶהו חכם? הלומד מכל אדם" (מסכת אבות ד א).  שלמה המלך נחשב לחכם מכל בני האדם. חוכמתו היתה ידועה כל כך, עד כי מלכת שבא באה לחוד לו חידות כדי לבדוק עד כמה רבה חוכמתו. בסיפור על שלמה המלך והדבורה אנו רואים שגם האיש החכם ביותר יכול ללמוד ממי שקטן ממנו. נסו ללמד זה את זה דברים חדשים, כך הגן כולו ילמד ויתקדם! תוכלי לחשוב ולשתף את הילדים מה את לומדת מהם.
 • שלמה המלך מלכת שבא, מלוכה ומלכים תוכלי להרחיב על דמותו המרשימה של שלמה המלך: שלמה היה מלך ישראל, בנם של דוד ובת-שבע. הוא ירש את המלוכה מאביו ושלט בממלכה  כ-40 שנה. בתקופתו שרר שלום בכל גבולות הארץ, והתקיים בה המצב הטוב שבו ישבו "אישׁ תַּחַת גַּפְנוֹ וְתַחַת תְּאֵנָתוֹ". בימיו הגיע עם ישראל לפריחה כלכלית ותרבותית, הוקם בית המקדש והתקיימו קשרי תרבות ומסחר עם כל קצווי העולם. מפעלו החשוב ביותר של שלמה המלך הוא בניית בית המקדש הראשון. הוא גם נחשב לחכם באדם: "וַתֵּרֶב חָכְמַת שְׁלֹמֹה מֵחָכְמַת כָּל בְּנֵי קֶדֶם [...] וַיֶּחְכַּם מִכָּל הָאָדָם [...] וַיְהִי שְׁמוֹ בְכָל הַגּוֹיִם סָבִיב". (מלכים א, ה ה-יא) התנ"ך מספר לנו (במלכים א בפרק ג ) שכאשר נשאל שלמה מה הדבר שהיה רוצה בקש "לב שומע" וקיבל "לֵב חָכָם וְנָבוֹן, אֲשֶׁר כָּמוֹךָ לֹא-הָיָה לְפָנֶיךָ, וְאַחֲרֶיךָ לֹא-יָקוּם כָּמוֹךָ" המלך שלמה כתב ספר של משלים ופתגמים. על-פי הסיפור שלנו, ישב שלמה באותו הלילה וכתב פסוק בספרו, ספר מִשְׁלֵי: :"בָּז לְדָבָר יֵחָבֶל לוֹ" (משלי, יג, יג). כלומר: מי שמתייחס בבוז לדבר, יבוא יום וזה יֵחָבֶל, כלומר יזיק לו. חשבו על מקרה שקרה בגן ולמדתם ממנו כיצד כדאי לנהוג. נסו ליצור פתגם שמעביר לאחרים את החכמה שלמדתם ממה שקרה לכם. נשמח לקבל את הפתגמים ולפרסם אותם באתר האינטרנט של ספריית פיג'מה.   הסיפור על ביקורה של מלכת שבא ששלטה באיזור אתיופיה ותימן  מופיע בתנ"ך בספר מלכים  א פרק י ומתוארים בו האוצרות שהביאה עמה המלכה, החידות ששאלה, והתפעלותה של המלכה מחכמתו ועשרו של שלמה. האגדה מספרת שיהודי אתיופיה הראשונים הם צאצאיהם של שלמה המלך ומלכת שבא. אפשר לנצל את ההזדמנות ולספר קצת על אתיופיה ומורשת יהודי אתיופיה, להתבונן במפה ולעקוב אחרי מסעה של מלכת שבא, לנסות לנחש אלו מתנות היא הביאה לשלמה מאתיופיה הרחוקה, ועוד.  אפשר לשוחח עם הילדים על מלוכה ושלטון- במדינת ישראל אין מלך אלא ראש ממשלה שנבחר בהצבעה של כל האזרחים, אך בימי קדם, שלטו ברוב העמים מלכים. הם ריכזו בידיהם זכויות וכוח כמעט בלתי מוגבלים, וכינסו אליהם את כל אוצרות הטבע של הממלכה. גם בעם ישראל שלטו מלכים. המפורסמים שבהם הם דוד, ובנו שלמה.  מלכים גרו בארמונות מפוארים, לבשו בגדים מיוחדים וחבשו לראשם כתר שסימל את תפקידם.    ילדי הגן יוכלו להיזכר במלכים שהם מכירים מסיפורי חגים (למשל פורים ופסח), או סיפורים אחרים, ולהביא לגן תמונות של מלכים.  שלום אדוני המלך - משחק פנטומימה המלך יושב על כיסא, משרתיו מגיעים אליו. המשרתים אומרים: "שלום אדוני המלך". המלך אומר:  "שלום בניי היקרים. איפה הייתם ומה עשיתם?" המשרתים מציגים בפנטומימה: היינו ב (מציגים) ועשינו (מציגים)". על המלך לנחש איפה היו ומה עשו.  אחד מתפקידיו החשובים של המלך היה לשפוט ולהכריע בסכסוכים, אפשר לשחק במשחק תפקידים שבו יוזמנו ילדים על פי תור למלא את תפקיד המלך או המלכה ו"לשפוט" בסכסוך שיוצג לפניהם מריבה על ידי הילדים האחרים. המלך השופט נדרש להקשיב היטב לשני הצדדים, לברר את העניין כראוי ולהכריע על סמך המידע שאסף
 • הדבורה והדבש מה משך את הדבורה הקטנה אל הפרח הטבעי? בעונת האביב כשהכל פורח מסביב, הדבורים פעילות מאד.  זו הזדמנות טובה ללמוד על חייה של הדבורה, ועל תהליך הפקת הדבש בכוורת. כפי שאנחנו יודעים היום, דבורה שעוקצת אדם מתה לאחר העקיצה, אולי הדבורה בסיפור הייתה בכלל צרעה? מי יודע? קראו כאן על דבורים, דבש ועקיצות.
 • חידות ופתגמים  מלכת שבא רצתה לבדוק האם שלמה באמת כל-כך חכם כפי ששמעה, והחליטה לבחון זאת באמצעות חידות. נסו גם אתם לחוד חידות. בחרו נושא: חפץ מוכר, סוג מאכל, משחק ועוד. צרו חידה, למשל: "איזה פרי הוא כתום מבחוץ, כתום מבפנים, ויש לו פלחים"? כדי לפתור את החידה שואלים שאלות. למשל: האם סוחטים ממנו מיץ? האם צריך לקלף אותו לפני שאוכלים? עד שמגיעים לתשובה. חידתה של מלכת שבא עסקה בהבדל שבין יצירת הטבע ("טבעי"), למלאכת האדם ("מלאכותי"). תוכלו להכין תערוכה של חפצים טבעים ומלאכותיים. חפשו פרח טבעי, ושימו מולו פרח מלאכותי. חפשו מקור אור טבעי,  ומקור אור מלכותי. מזון טבעי, ומזון מלאכותי. חשבו לשם מה נוצרו כל אחד מן הדברים המלאכותיים שאספתם? מתי הם משמשים אותנו? (לדוגמא: האור המלאכותי מאיר גם בלילה. או: עדיף לאכול לחם ולא גרעיני חיטה שלמים וכו').

גננת יקרה,

דבורה קטנה עקצה את אפו של שלמה המלך. האף נעשה אדום והמלך זעם, אך הדבורה הצליחה לשכנע אותו שישחרר אותה: "יום יבוא, ואשלם לך טובה תחת טובה." לא עברו ימים רבים, ומלכת שְׁבָא באה אל ארמון המלך ובחנה את חוכמתו באמצעות חידות. זו היתה ההזדמנות של הדבורה הקטנה לעמוד בהבטחתה. בעקבות הסיפור עולה לדיון הפתגם "אֵין לְךָ אָדָם שֶׁאֵין לוֹ שָׁעָה", שמשמעו כי גם חלש יכול להיות חזק.

הסיפור מאפשר פעילות בתחומים רבים: דמותו של שלמה, מלכת שבא ונושא המלוכה בכלל, חכמה ולמידה, פתגמים וחידות, יתרונו של כל אחד בתחומו הוא ועוד.

 

 

חוויות מהשטח

שלמה המלך והדבורה

אוריאל אופק

תרגום לרוסית של ההצעות להורים המודפסות בעמודים הראשונים של הספר

Царь Соломон и пчела

Уриэль Офек

 

Дорогие родители!

Маленькая пчела ужалила царя Соломона в нос. Нос покраснел, царь разгневался, но пчеле удалось убедить его отпустить ее: «Придет день, и я отплачу тебе добром за добро». Прошло немного времени, и царица Савская прибыла во дворец царя Соломона, чтобы проверить его мудрость с помощью загадок (Малахим 1, 10). Это дало возможность пчеле выполнить свое обещание.

Эту любимую всеми сказку сочинил Хаим Нахман Бьялик, и она известна в разных версиях и обработках.

«Нет человека, у которого не было бы своего часа»

Пчела считается существом маленьким, слабым и незначительным. Как же она может помочь царю Соломону, самому мудрому из всех людей? Наши мудрецы, да будет благословенна их память, писали в «Поучениях отцов», глава 4, мишна 3: «Никого не презирай ….. ибо нет человека, у которого не было бы своего часа». Они учат нас ни к кому не относиться с пренебрежением, потому что для каждого может наступить время, когда он сможет сделать что-то важное. У маленькой пчелки есть особые способности, и когда приходит «ее час» - визит царицы Савской – она выполняет свое обещание и приходит на выручку царю Соломону. Это показывает нам, что каждый способен внести свой вклад согласно своим силам и способностям и независимо от своего размера или статуса.

«Кто умен? Тот, кто учится у всех»

Мудрецы эпохи Мишны так определяли умного человека: «Кто умен? Тот, кто учится у всех»."Поучения отцов " ( глава 4, мишна 1)

Царь Соломон считался самым мудрым из всех людей. Его мудрость настолько прославилась, что царица Савская приезжает, чтобы с помощью загадок проверить, насколько она глубока. В рассказе о царе Соломоне и пчеле мы видим, что даже самый умный человек может учиться у того, кто меньше его.

Проверка, которую царица Савская устроила царю Соломону, показала ему, что и он не все знает. Только маленькая пчелка может отличить искусственный цветок от настоящего. Таким образом царь Соломон понимает, что даже мудрый и великий царь не всемогущ,  и что каждый может учиться у других.

Занятия в кругу семьи

Мы советуем вместе рассмотреть картинку, на которой царь Соломон отпускает пчелу. Побеседуйте с детьми и спросите их: почему он ее отпустил? Почему он смеется? Верит ли он в то, что маленькая пчела может ему помочь?

Пчела нарисована почти на всех картинках в книжке (иногда она прячется). Проследите за ней и расскажите весь рассказ с ее точки зрения: что она думает, когда видит, что «цветок», который она ужалила – это в действительности нос царя? Что она чувствует, когда люди царя ловят ее и приносят царю?

Можно представить себе «как будто» вы пчелы. Дайте своему ребенку побыть пчелой из рассказа, а сами станьте ее подружками. Вы вместе летите и жужжите друг дружке, что пчелка рассказывает о встрече с царем, и как вы к этому относитесь.

«Кто умен? Тот, кто учится у всех». Найдите в книжке место, где рассказывается, что Соломон учится у пчелы. Чему он у нее учится? Можно рассказать детям что-нибудь новое, что они не знают, а также попросить у них рассказать вам что-нибудь, что вы не знаете!

«Никого не презирай ….. ибо нет человека, у которого не было бы своего часа». Найдите картинку, на которой пчела обещает царю Соломону: «Придет день, и я отплачу тебе добром за добро». Как можно понять, что царь Соломон смеется над ней? Когда он перестает относиться к ней с презрением? Можно побеседовать с детьми о возможностях и вкладе каждого в жизнь семьи.

Вспомните вместе те случаи, когда ваши дети особенно помогли вам. Даже для маленьких «приходит час», когда они помогают и вносят свой вклад в общее дело.

Царица Савская приезжает в Иерусалим, чтобы с помощью загадок проверить мудрость царя Соломона. Знаете ли вы какие-нибудь загадки? Можно придумать загадки вместе с детьми, задать им загадки или попросить их загадать вам загадки.

Царь Соломон был царем Израиля, сыном царя Давида и Бат-Шевы. Он унаследовал царство у отца и правил около 40 лет. В это время был мир во всем государстве  и сбылось предсказание: «И будет каждый сидеть

под смоковницей своей, и некого им будет бояться….» (Миха,4:4). Самое главное достижение царя Соломона – строительство Первого Храма. Он также считается самым мудрым из всех людей: «И мудрость Шломо была больше мудрости всех сынов Востока… И был он мудрее всех людей… И (славно) было имя его среди всех окрестных народов. (Малахим 1:5, 5-12)

King Solomon and the Bee / Uriel Ofek
(The adaptation of the legend appears in “Vayehi HaYom” by H.N. Bialik.)

Dear Parents,

A bee lands on King Solomon's nose and stings it. The king is furious, but the bee begs to be released, promising to return the favor one day. When the Queen of Sheba arrives to the king's palace and tests his wisdom with riddles, the bee has an opportunity to keep its promise. The story illustrates that even the smallest being can be strong and wise, and opens a discussion of the proverb from Pirkei Avot, "Who is wise? One who learns from every person."

“Ain lecha adam she’ain lo sha’ah.” (There is no man who has not his hour.)

The bee is thought of as a tiny, weak and inferior creature. How could it possibly help King Solomon, “the wisest of all men”?

Our wise forefathers write in the Mishna (Tractate Avot, ch. 4, verse 3): “Do not mock any person, […] for there is no man who does not have his hour.” They teach us not to underestimate anyone, because every individual has his or her special hour when he or she will know how to do just the right thing. The little bee has special abilities, and “when its hour comes” – the visit of the Queen of Sheba – it fulfills its promise and sets out to help the king. The story teaches us that every individual has the ability to contribute by using his or her own particular strengths and abilities, regardless of its size or social status.

“Eizehu chacham? Halomed me-kol adam.” (Who is wise? He who learns from every person.)

The wise men of the Mishna describe someone who is wise: “Who is wise? He who learns from every person.” (Tractate Avot, ch. 4, verse 1). King Solomon was considered to be the wisest of all men. His wisdom was so well-known that the Queen of Sheba came to ask him riddles in order to test his wisdom. In the story of King Solomon and the Bee we see that even the wisest man can learn from someone who is smaller and less important than he. The test before which the Queen of Sheba placed King Solomon proved to him that he did not know everything, and that only a little bee is capable of distinguishing between a real flower and an artificial flower. Thus, King Solomon understood that even a great and wise king has his limitations, and that there is something to learn from everyone.

Family Activities

 • • Sit together with your child and look over the picture in which King Solomon frees the bee. You may want to discuss this with all your children and ask them, “Why does he let the bee go?” Why does he laugh? What’s so funny? Does he really believe that a little bee will be able to help him?
 • • The bee appears on every page in the book. (Sometimes it is hiding!) It’s fun to follow the bee and to tell the story from its point of view. What does the bee feel when he realizes that the “flower” that it stings is actually the king’s nose? How does it feel when the king’s people trap it and bring it before the king?
 • • Pretend that you are bees. Let your children be the bee who stings King Solomon's nose, and you, the adults, can be the bee’s friends. Fly about and buzz to one another what the bee says about the meeting with the king, and share your reactions to it.
 • • “Who is wise? He who learns from everyone.” Look through the book and find the page that tells about King Solomon learning from the bee. What does he learn from it? Tell your children something new, something that they didn’t know until now. Likewise, ask them to tell you something new that they learned!
 • • “Do not mock anyone […] because there is no one who does not have his special hour.” Find the picture in which the bee promises King Solomon, “The day will come on which I will repay your kindness.” How can you tell that the king is mocking the bee? When does he stop belittling him? This is an opportunity to discuss the abilities and the contributions of every one in the family. Bring up memories of situations in which your children lent a hand and were particularly helpful. Even the little ones have their “hour” in which they help and contribute to the family group.
 • • The Queen of Sheba comes to Jerusalem to ask King Solomon riddles in order to test his wisdom. Do you know any riddles? It would be fun to make up some riddles with the children. Ask them to ask some riddles or you may ask them some riddles.