fbpx

💙 בהצלחה בשנה"ל תשפ"ג מספריית פיג'מה!  רוצים להצטרף לתוכנית שלנו? לחצו כאן לפנייה בוואטסאפ 📲

 

ספרים גנים > איתמר פוגש ארנב

איתמר פוגש ארנב

מאת: דויד גרוסמן / איור: אורה אייל / הוצאה לאור: עם עובד

תשע"ג חולקו כ-90,000 עותקים לגני חובה

איתמר חושב שארנב הוא חיה מסוכנת מאוד. הוא כל כך פוחד מארנבים, שאינו מוכן אפילו להסתכל בתמונות שלהם בספרים. מה עושה איתמר כשהוא פוגש ארנב אמיתי ביער?

ספריית פיג'מה ודויד גרוסמן מזמינים אתכם לשעת סיפור של "איתמר פוגש ארנב", אז קחו גזר ובואו להקשיב!

הַצָּעוֹת לִפְעִילוּת מִשְׁפַּחְתִּית

בעקבות הקריאה ההורים מוזמנים לשוחח בפתיחות עם ילדיהם על פחדים ועל חששות מהלא-נודע תוך התייחסות לאמרה המפורסמת של רבי נחמן מברסלב, "והעיקר לא לפחד כלל".

פעילות בחיק המשפחה   

הַצָּעוֹת לִפְעִילוּת בַּגַּן

על הכירות עם השונה, התמודדות עם פחדים ורעיונות נוספים לשילוב הספר בגן.

פעילות בגן  

גלריה

עשיתם פעילות מיוחדת בעקבות קריאת הספר? הצטלמתם איתו? שתפו אותנו כאן

הורים יקרים,

איתמר חושב שארנב הוא חיה מסוכנת מאוד. הוא פוחד כל כך מארנבים שאינו מוכן אפילו להסתכל בתמונות שלהם בספרים! כשאיתמר פוגש ארנב שפוחד מילדים, שניהם מתוודעים לחשיבות של היכרות עם השונה כאמצעי להתגבר על הפחד.

"אַל תִּירָא מִפַּחַד פִּתְאֹם" (משלי ג כה)

כל אחד פוחד לפעמים. לפחדים תפקיד התפתחותי חשוב שמאפשר הישרדות והתרחקות מסיכונים, אך לעתים פחדים עלולים להזיק לנו. בגלל פחד אנחנו עשויים לוותר על חוויות חדשות ולהגביל את הצמיחה שלנו כבני אדם.

הסיפור "איתמר פוגש ארנב" מראה לנו את החשיבות של המפגש עם הפחד ושל ההיכרות עם השונה.

קריאה משותפת של הסיפור ועיון באיורים ההומוריסטיים עשויים לסייע לבני המשפחה לשוחח בפתיחות על פחדים וחששות, לחזק ולהעצים את הילדים ולפתוח להם צוהר לעולם הדמיון.

הַצָּעוֹת לִפְעִילוּת מִשְׁפַּחְתִּית

 • האיורים של אורה איל ממחישים בחן ובהומור את המפגש בין איתמר ובין הארנב. תוכלו לדפדף בתמונות ולספר את הסיפור במילים שלכם. כדאי לשים לב לדרך שהמאיירת בחרה לצייר את הארנב המפחיד בדמיון של איתמר, ולהשוות את היצור המבהיל עם הילד הדמיוני בראש של הארנב. בעקבות התמונות אפשר להמציא יחד חיה דמיונית ומפחידה ולצייר אותה.
 • ההורים של איתמר יודעים שהוא פוחד מארנבים. הם מנסים להפיג את הפחד שלו, אך אינם מצליחים. אפשר לשאול את ילדיכם מדוע לדעתם לא הצליחו ההורים, ומה היה נחוץ לאיתמר כדי להתגבר על הפחד.
 • אפשר לחפש בספר את התמונה של איתמר והוריו ביער. על מה ההורים משוחחים? אפשר לשאול את ילדיכם אם גם להם קרה שדיברו עליהם ואיך הרגישו.
 • לאיתמר ולארנב מילות קסם שהם אומרים כדי להרחיק חיות מפחידות. אפשר להמציא מילים מצחיקות שיעזרו גם לכם להרחיק מחשבות מפחידות.
 • ממה פחדתם כשהייתם ילדים? האם גם אתם פחדתם פעם מדבר שלא הכרתם? זו הזדמנות לשתף את ילדיכם בניסיון החיים שלכם ולספר להם כיצד התגברתם על הפחד.
 • "איתמר פוגש ארנב" הוא הספר האחרון המחולק השנה בתוכנית "ספריית פיג'מה". מסתיימת לה שנה, ובעקבותיה יֵצאו ילדיכם לחוויות חדשות ולא מוכרות – אם יעברו לגן חדש או לבית ספר, ואם יישארו באותו הגן ויצטרפו לקבוצת הבוגרים. אנו מקווים שעיסוק בסיפור והשיחה בחיק המשפחה בעקבות הקריאה יסייעו לילדיכם במעבר. חופשה נעימה מספריית פיג'מה! אנו מאחלים לכם קריאה מהנה ושיחה נעימה!

גננת יקרה,

איתמר חושב שארנב הוא חיה מסוכנת מאוד. הוא פוחד כל כך מארנבים שאינו מוכן אפילו להסתכל בתמונות שלהם בספרים! כשאיתמר פוגש ארנב שפוחד מילדים, שניהם מתוודעים לחשיבות של היכרות עם השונה כאמצעי להתגבר על הפחד.

"אַל תִּירָא מִפַּחַד פִּתְאֹם" (משלי ג כה) 

כמחנכת לגיל הרך, את בוודאי מכירה היטב את התופעה של פחדים בגיל הרך.  כל אחד פוחד לפעמים. לפחדים תפקיד התפתחותי חשוב שמאפשר הישרדות והתרחקות מסיכונים, אך לעתים פחדים עלולים להזיק לנו. בגלל פחד אנחנו עשויים לוותר על חוויות חדשות ולהגביל את הצמיחה שלנו כבני אדם.

הסיפור "איתמר פוגש ארנב" מראה לנו את החשיבות של המפגש עם הפחד ושל ההיכרות עם השונה.

רעיונות לשילוב הספר בגן

 • "איתמר פוגש ארנב" עוסק בנושא רגשי ואינטימי: פחדים, ובסוגיה כלל-חברתית: היכרות עם השונה. אנו ממליצים לך לשקול כיצד לקרוא את הסיפור עם ילדי הגן, לפי היכרותך עם הילדים וקהילת הגן. רצוי להציג את הסיפור בקבוצות קטנות ובהקשרים "בטוחים" שמעודדים שיתוף רגשות וחוויות.
 • הסופר דויד גרוסמן מתאר ברגישות ובכבוד את הפחדים של איתמר והארנב. הבחירה של ילד קטן וארנב מזכירה לקוראים כי פחדים וחששות אינם תמיד מובנים או אובייקטיביים, ואין לזלזל בהם.
 • זה טבעי לחשוש מהלא-נודע והלא-מוכר. הסיפור מבליט את כוחה של ההיכרות עם השונה כאמצעי להתגבר על פחדים וחששות. לפעמים ההיכרות מתרחשת במפגש ישיר, כמו בסיפור, ולפעמים אפשר לקרוא על הדבר ממנו פוחדים (למשל חיה, כיתה א', תופעות טבע...).
 • באמצעות המפגש של איתמר והארנב עם ה"אחר", הילד והחיה מזהים נקודות דמיון ביניהם ומרחב לחברות, בלי לבטל את הייחוד של כל אחד. אפשר לבקש מהילדים להצביע על נקודות דמיון ושוני בין השניים, ולחבר את הסיפור עם סיטואציות מוכרות להם.
 • האיורים של אורה איל ממחישים בחן ובהומור את המפגש בין איתמר ובין הארנב. אפשר לבקש מהילדים לדפדף בתמונות ולספר את הסיפור במילים שלהם.
 • כדאי לשים לב לדרך שבחרה המאיירת לצייר את הארנב המפחיד בדמיון של איתמר, ולהשוות את היצור המבהיל עם הילד הדמיוני בראש של הארנב. בעקבות התמונות הילדים מוזמנים להמציא חיות מפחידות פרי דמיונם, לצייר אותן או ליצור אותן מפלסטלינה או חומר אחר.
 • לאיתמר ולארנב מילות קסם שהם אומרים כדי להרחיק חיות מפחידות. אפשר להציע לילדים להמציא מילים מצחיקות שיעזרו גם להם להרחיק מחשבות מפחידות.
 • ילדי הגן נהנים לשמוע סיפורים "מימים עברו" שקרו לנו, ולומדים מניסיון החיים שלנו. האם גם את פחדת פעם ממשהו או מישהו שלא הכרת? אם נוח לך, תוכלי לשתף את הילדים בסיפור אישי על התגברות על הפחד. אפשר ללמד את הילדים שירים על התגברות על הפחד כגון "כל העולם כולו גשר צר מאד...", ולהכיר להם את השירים המקסימים מתוך ההצגה "איתמר פוגש ארנב" (ניתן לסרוק את הברקוד בכריכה האחורית של הספר ולהקשיב לאחד השירים.)
 • "איתמר פוגש ארנב" הוא הספר האחרון המחולק השנה בתוכנית "ספריית פיג'מה". מסתיימת לה שנה, ובעקבותיה יֵצאו הילדים לחוויות חדשות ולא מוכרות – אם יעברו לגן חדש או לבית ספר, ואם יישארו באותו הגן ויצטרפו לקבוצת הבוגרים. אנו מקווים שעיסוק בסיפור והערכים הטמונים בו, והשיחה בעקבות הקריאה, יסייעו לילדים במעבר. חופשה נעימה מספריית פיג'מה!
 • הפעלות סביב הספר באתרה של הדס לאור אשור

גננת יקרה,

איתמר חושב שארנב הוא חיה מסוכנת מאוד. הוא פוחד כל כך מארנבים שאינו מוכן אפילו להסתכל בתמונות שלהם בספרים! כשאיתמר פוגש ארנב שפוחד מילדים, שניהם מתוודעים לחשיבות של היכרות עם השונה כאמצעי להתגבר על הפחד.

"אַל תִּירָא מִפַּחַד פִּתְאֹם" (משלי ג כה) 

כמחנכת לגיל הרך, את בוודאי מכירה היטב את התופעה של פחדים בגיל הרך.  כל אחד פוחד לפעמים. לפחדים תפקיד התפתחותי חשוב שמאפשר הישרדות והתרחקות מסיכונים, אך לעתים פחדים עלולים להזיק לנו. בגלל פחד אנחנו עשויים לוותר על חוויות חדשות ולהגביל את הצמיחה שלנו כבני אדם.

הסיפור "איתמר פוגש ארנב" מראה לנו את החשיבות של המפגש עם הפחד ושל ההיכרות עם השונה.

חוויות מהשטח

איתמר פוגש ארנב

מאת: דוד גרוסמן. איורים: אורה איל

תרגום לרוסית של ההצעות להורים המודפסות בדפים האחרונים

Итамар встречает кролика Давид Гроссман Иллюстрации – Ора Эяль

Итамар думает, что кролик – это очень опасный зверь. Он так боится кроликов, что не готов даже смотреть на рисунки кроликов в книжке! Когда Итамар встречает кролика, который боится детей, они оба понимают, что чтобы преодолеть страх перед неизвестным, важно с ним познакомиться.

"Не бойся внезапного ужаса" (Мишлэй 3, 25)

Каждый из нас иногда боится. У страха есть важная эволюционная функция, которая способствует выживанию и и позволяет избегать опасности, но иногда он не полезен и даже вредит. Из-за страха мы можем отказаться от нового опыта и ограничить возможности своего преуспевания.

Рассказ "Итамар встречает кролика" показывает нам, как важно посмотреть в глаза страху, познакомиться с неизвестным.

Совместное чтение книги и рассматривание забавных иллюстраций должны помочь членам семьи откровенно поговорить о страхах и подозрениях, придать детям силы  и открыть им окно в мир воображения.

Занятия в кругу семьи

 • Иллюстрации Оры Эяль с улыбкой и любовью показывают встречу Итамара и кролика. Можно полистать книжку и пересказать ее содержание своими словами. Стоит обратить внимание на то, как художница рисует страшного кролика в представлении Итамара, и сравнить его с воображаемым страшным ребенком в голове кролика. Рассмотрев картинки, можно вместе придумать страшное фантастическое существо и нарисовать его.
 • Родители Итамара знают, что он боится кроликов. Они пытаются развеять его страх, но им это не удается. Можно спросить ваших детей, почему, по их мнению, родителям не удается это сделать, и что помогло бы Итамару преодолеть этот страх.
 • Можно поискать в книжке картинку, на которой Итамар с родителями в лесу. О чем беседуют родители? Можно спросить у детей, случалось ли так, что говорили о них в их присутствии, и как они при этом себя чувствовали.
 • У Итамара и у кролика есть волшебные слова, с помощью которых они прогоняют страшных зверей. Можно придумать смешные слова, которые помогут отогнать пугающие мысли.
 • Чего вы боялись в детстве? Было ли так, что вы тоже боялись чего-то неизвестного? Это возможность рассказать детям о своем жизненном опыте и о том, как вы преодолевали свой страх.
 • "Итамар встречает кролика" – это последняя книжка, которую дарит вам "Пижамная библиотечка" в этом году. Кончается год, и у ваших детей начнутся новые впечатления – неважно, переходят ли они в новый садик, идут в школу или остаются в своем садике и переходят в старшую группу . Мы надеемся, что чтение книжки и беседа по ее следам помогут вашим детям адаптироваться к их новому жизненному опыту.

Пижамная библиотечка желает вам хороших каникул!

איתמר פוגש ארנב

מאת: דוד גרוסמן. איורים: אורה איל

תרגום לאנגלית של ההצעות להורים המודפסות בדפים האחרונים

 

Itamar Meets a Rabbit By: David Grossman Illustrations: Ora Ayal

Dear Parents,

Itamar thinks rabbits are very dangerous animals. He is so fearful of rabbits that he even refuses to look at pictures of them in books. This humorous story by leading Israeli writer David Grossman explores what happens when Itamar finds himself face to face in the woods with a real live rabbit - who is terrified of little boys! The story encourages candid and sensitive conversation within the family about fears and anxiety of the unknown.

"Do not be afraid of sudden terror" (Proverbs 3, 25)

Everyone is afraid at times. Fear plays an important developmental role, ensuring survival and keeping us away from danger. Yet sometimes our fears can be detrimental. Because of fear we  may miss out on new experiences and limit our personal growth.

The story "Itamar Meets A Rabbit" demonstrates the importance of facing our fears and getting to know those who are different from us. Reading the book with our children and looking at the humorous illustrations that accompany the story may be helpful in furthering candid discussion of fears and concerns, empowering our children, and opening a window into the world of imagination.

Suggested Family Activities

 • Ora Ayal's charming illustrations shed a humorous light on the encounter between Itamar and the rabbit. You can flip through the pictures and tell the story in your own words. Note the way she chose to depict the imaginary rabbit in Itamar's mind, and compare it with the scary creature conjured up by the rabbit when imagining little boys. You can invent your own scary imaginary creature and draw it
 • Itamar's parents are aware of his fear of rabbits. They try to alleviate his fear, but do not succeed. You might ask your children why, in their opinion, the parents were not able to relieve Itamar of his fear, and what ultimately helped him overcome
 • Look for the illustration depicting Itamar and his parents in the woods. What are his parents discussing? You can ask your children if they too experienced someone talking about them, and how this made them
 • Itamar and the rabbit each have magical phrases that keep scary creatures away from them. You can invent your own magical words to help keep away scary
 • What did you fear when you were young? Were you every afraid of something or someone you did not know? This is an opportunity to share your life experience with your children and tell them how you overcame your
 • "Itamar and the Rabbit" is the last book distributed this year through Sifriyat Pijama. The school year is coming to an end and soon your children will set off on new experiences – whether they move to a different kindergarten or start elementary school, or join the group of older children in the same setting. We hope that this story and the ensuing family discussion will help your children in their adjustment to the new circumstances. Wishing you a wonderful vacation from Sifriyat Pijama!