fbpx

נפתחה ההרשמה לשנה"ל תש"פ לתוכניות ספריית פיג'מה במעונות, גנים וכיתות א'-ב'. מהרו להירשם! לפרטים נוספים לחצו >>>

יצירת קשר > תיאור המיזם המיזם במתנ"סים

המיזם בגנים     המיזם בבתי הספר     המיזם במתנ"סים        המיזם בספריות ובמוסדות נוספים

תיאור המיזם במתנ"סים

החברה למתנ"סים שמחה לחבור לתכניות ספריית פיג'מה, משרד החינוך וקרן גרינספון ישראל ומזמינה אתכם להצטרף למיזם ארצי, חגיגה מתמשכת של סיפורים וספרים!המיזם מחבר בין הנושא המרכזי של שנת הלימודים, "שומרים על אחדות – שומרים על ייחודיות", לבין ספרים של ספרית פיג'מה וחגיגות העשור של התכנית. שותפים למיזם גני ילדים ובתי"ס, משפחות, ספריות, מתנדבים ומוסדות קהילתיים ברחבי הארץ.שיא המיזם לקראת שבוע הספר, תערוכות כרזות ברחבי הארץ שמבטאות את ההנאה שבקריאת ספרים וסיפורים.

המיזם ישולב בבתי לגדול טוב, בתכנית קרוסלה, בצהרונים ובמתנ"סים בכל הארץ.

פרטים ליצירת קשר ותמיכה:

דליה כהן, מנהלת תוכניות חינוכיות גיל רך בחברה למתנ"סים
טל' 073-2870201 | נייד daliac@matnasim.org.il | 050-7348035

יוצאים לדרך: פתיחה חגיגית משותפת להורים וילדים – הסבר על היוזמה, קריאה חופשית של ספרים, המחזת סיפור, הכנת פתקי השראה לתלייה על לוח קיר: "סיפור בשבילי הוא…"

לקראת יום המשפחה: ערב סיפורי לילה-טוב, סדנת יצירה להכנת כרזות משפחתיות

לקראת פורים: מתחפשים לגיבורי סיפורים אהובים

לקראת פסח: מפגש או הכנת לקט סיפורי משפחה בסימן "והגדת לבנך"

לקראת שבוע הספר: הגשת כרזות הילדים/המשפחות, או כרזה משותפת

סוף הדרך! תצוגות של כרזות נבחרות במרחבים ציבוריים ברחבי הארץ לקראת שבוע הספר.

המיזם ישולב בשלושה ערוצים בתוכניות קיימות של החברה למתנ"סים:

בתי לגדול טוב

סדרת מפגשי יצירה, הקראה ושיח המיועדים להורים וילדים במרכזים לגיל הרך.

בנוסף למפגשי הורה-ילד יתקיימו גם מפגשים מיוחדים להורים בלבד כמו מפגש עם סופר, הרצאה להורים בנושא הקראת סיפורים בגיל הרך ועוד.

מסגרות צהרים טובים

שילוב תוכנית ספרית פיג'מה ומיזם "הסיפור שלי, הסיפור של כולנו" ברשת הצהרונים הארצית.

מומלץ לחפש ספרים שחולקו לגנים השנה ובשנים קודמות ולהיעזר במערכי "שעת סיפור" סביב הספרים.

תכנית קרוסלה

המיזם ישולב ב"מרחב משפחתי" באחת משתי המתכונות הבאות: שני מפגשים קבוצתיים ל- 8 משפחות ומפגש שיא המשלב הצגה בעקבות אחד הספרים, או אירוע חד חודשי בספריות עירוניות בירושלים לקהל של כ 30-50 איש.

רצוי לשלב את המיזם בתוכניות קיימות להורים וילדים במתנ"ס, למשל: סדנאות ומפגשי הורים, תוכניות התערבות לגיל הרך, משחקיות, חוגים ופעילות להורים וילדים.

מומלץ להיעזר בחוברת "שעת סיפור" – מערכי מפגשי הורים וילדים סביב ספרי ספריית פיג'מה.

כדאי לחשוב על דרכים להעצים את יכולות ההורים להקריא ספרים ולספר סיפורים – אפשר להזמין מספרי סיפורים, לקיים סדנאות להורים ולשלב הורים מתנדבים בשעת סיפור לילדים.

אפשר ליצור יחד ספר של אוסף סיפורי משפחות, למשל: סבים וסבתות מספרות, חפץ שעובר במשפחה, חוויות משפחתיות סביב ספרים ועוד. (תבניות מעוצות לסיפורי המשפחות ניתנות להורדה בכפתור "כלים ומקורות השראה" בראש העמוד).

המיזם מעודד ומחזק את הקשרים בתוך הקהילה, ומאפשר מפגש חי עם הייחודיות של הקהילה שלכם.

מה מאפיין את הקהילה שלכם? אילו שיתופי פעולה אתם מקיימים עם הגנים ובתיה"ס, עם הרשות המקומית/אזורית, עם מתנדבים, עם מוסדות קהילתיים נוספים בסביבה?

אפשר להציע לגנים ובתי"ס לקיים פעילות בתוך המתנ"ס:  מסיבות פיג'מה, סדנאות להכנת כרזות, שעת סיפור משפחתית, מפגשים עם סופרים ועוד.

כדאי לחבור לגורמים ברשות המקומית/האזורית, לערוך במתנ"ס אירוע שיא ותערוכת כרזות של גנים ובתי"ס ויחד לבנות את הדרך הייחודית שלכם לפרסם בחוצות את החוויה הקסומה של ספרים וסיפורים!

כרזה היא…

לכרזה היבטים חזותיים ומילוליים. אפשר ליצור כרזה ממגוון חומרים: דפים וצבעים, קולאז' צילומים וציורים, צביעת אריחים, תפירת שמיכת טלאים, כרזה דיגיטלית במחשב, כרזה תלת-מימד מחומרים שונים… כיד הדמיון! ניתן להתייחס ביצירת הכרזה גם לסגנונות איור שונים שמאפיינים ספרי ילדים אהובים.

המסר של הכרזה יכול להתמקד בחוויית הקריאה המשותפת של הורים וילדים, לייצג סיפור אהוב, או לבטא פסיפס של חוויות או רגשות סביב ספרים וסיפורים. תוכלו להכין כרזות אישיות או משפחתיות, להגיש את כולן, לבחור יחד כרזה מייצגת או ליצור כרזה אחת משותפת לכל הקהילה שלכם.

טופס הגשה ופרטים נוספים ימסרו בהמשך.

ריכזנו עבורכם מגוון רעיונות וכלים ליישום המיזם: כלים ומקורות השראה >>

לדף הראשי של המיזם