fbpx

נפתחה ההרשמה לשנה"ל תש"פ לתוכניות ספריית פיג'מה במעונות, גנים וכיתות א'-ב'. מהרו להירשם! לפרטים נוספים לחצו >>>

יצירת קשר > הסיפור שלי, הסיפור של כולנו – תיאור המיזם בגנים

המיזם בגנים     המיזם בבתי הספר     המיזם במתנ"סים        המיזם בספריות ובמוסדות נוספים

הסיפור שלי, הסיפור של כולנו – תיאור המיזם בגנים

ספריית פיג'מה והאגף לחינוך קדם יסודי מזמינים אתכם להצטרף למיזם ארצי ולהוביל את קהילת הגן במסע לגילוי וחיזוק הקשר עם העולם המופלא של סיפורים וספרים. המסע מחבר בין חגיגות העשור של ספריית פיג'מה, אהבה לספר, והנושא השנתי – "שומרים על אחדות, שומרים על ייחודיות".

למסע שותפים גנים, בתי ספר, ספריות ומוסדות בקהילה – וכמובן, ילדים ומשפחות. שיא התהליך לקראת שבוע הספר: תערוכות כרזות שמבטאות את ההנאה שבקריאת ספרים וסיפורים.

היוזמה מציעה לגננת עוגן וציר מרכז לאורך השנה, חגיגה מתמשכת של ספרים וסיפורים, ביטוי אישי וחיבור למשפחות ולקהילה. היא מיועדת לגננות המשתתפות בתוכנית ספריית פיג'מה, מתחברות לעולם הספר ומעוניינות להניע תהליך שיאחד את כל קהילת הגן סביב סיפורים, יצירה והנאה מקריאה.

יוצאים לדרך: פתיחה חגיגית משותפת להורים וילדים – הסבר על היוזמה, קריאה חופשית של ספרים, המחזת סיפור, הכנת פתקי השראה לתלייה על לוח קיר: "סיפור בשבילי הוא…"

לקראת יום המשפחה: ערב סיפורי לילה-טוב, סדנת יצירה להכנת כרזות משפחתיות

לקראת פורים: מתחפשים לגיבורי סיפורים אהובים

לקראת פסח: מפגש או הכנת לקט סיפורי משפחה בסימן "והגדת לבנך"

לקראת שבוע הספר: הגשת כרזות הילדים/המשפחות, או כרזה משותפת

סוף הדרך! תצוגות של כרזות נבחרות במרחבים ציבוריים ברחבי הארץ לקראת שבוע הספר.

להכין עם הילדים תחפושות, אביזרים ובובות של דמויות מהספרים שיהיו זמינים וישולבו במשחק הסוציו-דרמטי של הילדים.

להתנסות בסגנונות איור שונים, להציע לילדים לאייר כריכה חדשה לספר אהוב

ליצור עם כל ילד ספר אישי "הסיפור שלי", מחברת בה יתווספו לאורך השנה סיפורים מהחיים ומהדמיון של כל אחד ואחת. בסוף השנה כל ילד יקבל ספר משלו, עם סיפורים שהוא שיתף וצייר במהלך השנה.

ליצור עם קבוצת הילדים ספר מעוצב בו מככבים ילדי הגן. (תבניות מעוצבות לסיפורי הילדים ניתנות להורדה בכפתור "כלים ומקורות השראה" בראש העמוד)

לייעד פינה בגן לתערוכה מתחלפת של ספריית פיג'מה, לדאוג שספרים זמינים לילדים לקריאה עצמאית ולבקש מהילדים להביא ספרים מהבית ולהציב אותם בפינה ייעודית. כדאי להציב את ספרי ספריית פיג'מה במקום בולט בפינת הספר ולדאוג שספרים זמינים לילדים לקריאה עצמאית.

לבקש מההורים לשלוח תצלומים וסרטוני וידאו בהם הם מספרים סיפורים וקוראים יחד עם ילדיהם (אפשר לשתף באתר או בקבוצת ווטסאפ של הגן)

להקדיש "בית מארח" לספר ספריית פיג'מה, כאשר כל בית משתף חוויות סביב סיפורים בחיק המשפחה שלהם (אילו ספרים וסיפורים אהובים על בני הבית? איפה מוצגים ספרי הילדים? מתי אוהבים לקרוא יחד?…) וכל קבוצה מכינה יצירה או פעילות בעקבות ספר החודש. במפגש בגן משווים את החוויות השונות ומציגים בגן תערוכה של הפעילויות.

להזמין הורים וסבים לאורך השנה לספר ולהמחיז סיפורים לילדי הגן

להכין קלסר של ספריית פיג'מה שיעבור בין משפחות הגן, בו כל פעם משפחה אחרת תכתוב ותצייר חוויות סביב ספרי ספריית פיג'מה (ניתן לחלק את הקלסר ל- 8 פרקים, אחד לכל ספר, כאשר עבור כל ספר קבוצה אחרת של משפחות כותבת ומשתפת)

ליצור ספר של אוסף סיפורי משפחות הגן, למשל: סבים וסבתות מספרות, חפץ שעובר במשפחה, חוויות משפחתיות סביב ספרים ועוד. (תבניות מעוצבות לסיפורי המשפחות ניתנות להורדה בכפתור "כלים ומקורות השראה" בראש העמוד).

המיזם מעודד ומחזק את הקשר של הגן עם הקהילה הרחבה, ומאפשר מפגש חי עם הייחודיות של הקהילה שלכם.

מה מאפיין את הקהילה שלכם? אילו שיתופי פעולה אתם מקיימים עם גנים נוספים, בתי"ס, ספריות, מתנדבים?

אפשר לקיים הצגה, להזמין סופרים או מאיירים או להתכנס לשעת סיפור משותפת, להקים גינה קהילתית בהשראת סיפורים, לקיים מפגשים בספרייה הציבורית, לערב מתנדבים (זהב בגן, מחויבות אישית, סטודנטים לגיל הרך, מתנדבי שירות לאומי…), לשלב בחונכות ותכניות מעבר עם תלמידי בית הספר… כיד הדמיון!

כדאי לערוך תערוכת כרזות בסיום המיזם במרחב הציבורי – במתנ"ס, בספרייה, בהיכל תרבות, בעירייה… אנו ממליצים לכם לחבור לגורמים ברשות המקומית/האזורית ולבנות יחד את הדרך הייחודית שלכם לפרסם בחוצות את החוויה הקסומה של ספרים וסיפורים!

כרזה היא…

לכרזה היבטים חזותיים ומילוליים. אפשר ליצור כרזה ממגוון חומרים: דפים וצבעים, קולאז' צילומים וציורים, צביעת אריחים, תפירת שמיכת טלאים, כרזה דיגיטלית במחשב, כרזה תלת-מימד מחומרים שונים… כיד הדמיון! ניתן להתייחס ביצירת הכרזה גם לסגנונות איור שונים שמאפיינים ספרי ילדים אהובים.

המסר של הכרזה יכול להתמקד בחוויית הקריאה המשותפת של הורים וילדים, לייצג סיפור אהוב, או לבטא פסיפס של חוויות או רגשות סביב ספרים וסיפורים. תוכלו להכין כרזות אישיות או משפחתיות, להגיש את כולן, לבחור יחד כרזה מייצגת או ליצור כרזה אחת משותפת לכל הקהילה שלכם.

פרטים נוספים אצל נעמי ציפורי, מדריכה ארצית לשפה ואוריינות: nomizipori@gmail.com.

להגשת החומרים וכניסה להגרלה >> לחצו כאן

ריכזנו עבורכם מגוון רעיונות וכלים ליישום המיזם: כלים ומקורות השראה >>

לדף הראשי של המיזם