fbpx

נפתחה ההרשמה לשנה"ל תש"פ לתוכניות ספריית פיג'מה במעונות, גנים וכיתות א'-ב'. מהרו להירשם! לפרטים נוספים לחצו >>>

יצירת קשר > תיאור המיזם בבתי הספר

המיזם בגנים     המיזם בבתי הספר     המיזם במתנ"סים        המיזם בספריות ובמוסדות נוספים

תיאור המיזם בבתי ספר

ספריית פיג'מה והאגף לחינוך יסודי מזמינים אתכם להצטרף למיזם ארצי ולהוביל בבית ספרכם מהלך שמחבר בין הנושא המרכזי של שנת הלימודים, "שומרים על אחדות – שומרים על ייחודיות", לבין ספרים של ספרית פיג'מה וחגיגות העשור של התכנית. למהלך יהיו שותפים התלמידים, ההורים וקהילת בתי הספר. מצטרפים למיזם גם ילדי הגנים, ספריות, ומוסדות קהילתיים נוספים ברחבי הארץ.

המיזם מציע לצוות בית הספר עוגן וציר מרכז לאורך השנה, חגיגה מתמשכת של ספרים וסיפורים, ביטוי אישי וחיבור למשפחות ולקהילה. שיא המיזם הוא תערוכות כרזות שמבטאות את ההנאה שבקריאת ספרים וסיפורים.

יוצאים לדרך: פתיחה חגיגית משותפת להורים וילדים – הסבר על היוזמה, קריאה חופשית של ספרים, המחזת סיפור, הכנת פתקי השראה לתלייה על לוח קיר: "סיפור בשבילי הוא…"

לקראת יום המשפחה: ערב סיפורי לילה-טוב, סדנת יצירה להכנת כרזות משפחתיות

לקראת פורים: מתחפשים לגיבורי סיפורים אהובים

לקראת פסח: מפגש או הכנת לקט סיפורי משפחה בסימן "והגדת לבנך"

לקראת שבוע הספר: הגשת כרזות הילדים/המשפחות, או כרזה משותפת

סוף הדרך! תצוגות של כרזות נבחרות במרחבים ציבוריים ברחבי הארץ לקראת שבוע הספר.

להתנסות בסגנונות איור שונים, לאייר כריכה חדשה לספר אהוב (כדאי לעבוד בשיתוף צוות המורים לאמנות).

ליצור עם התלמידים ספר מעוצב בו הם מככבים. (תבניות מעוצבות לסיפורי הילדים ניתנות להורדה כאן.)

לייעד קיר או פינה בכיתה לתערוכה מתחלפת של ספריית פיג'מה, לקבוע זמן קבוע במערכת לקריאה בקול ולקריאה עצמאית,  לבקש מהילדים להביא מהבית ספרי ספריית פיג'מה שקיבלו בשנים עברו ולשתף אותם בכיתה, לערוך בחירת הספר האהוב עם הצגה של נימוקי הילדים, לשלב עם תכניות קיימות בביה"ס כמו מפתח הלב ושיעורים אחרים.

לבקש מההורים לשלוח תצלומים וסרטוני וידאו בהם הם מספרים סיפורים וקוראים יחד עם ילדיהם (אפשר לשתף באתר או בקבוצת ווטסאפ של הכיתה)

להקדיש "בית מארח" לספר ספריית פיג'מה, כאשר כל בית משתף חוויות סביב סיפורים בחיק המשפחה שלהם (אילו ספרים וסיפורים אהובים על בני הבית? איפה מוצגים ספרי הילדים? מתי אוהבים לקרוא יחד?…) וכל קבוצה מכינה יצירה או פעילות בעקבות ספר החודש. במפגש בכיתה משווים את החוויות השונות ומציגים תערוכה של הפעילויות.

להזמין הורים וסבים לבקר בכיתה אורך השנה, לספר ולהמחיז לתלמידים סיפורים

ליצור יחד ספר של אוסף סיפורי משפחות התלמידים, למשל: סבים וסבתות מספרות, חפץ שעובר במשפחה, חוויות משפחתיות סביב ספרים ועוד. (תבניות מעוצות לסיפורי המשפחות ניתנות להורדה כאן.)

המיזם מעודד ומחזק את הקשר של התלמידים עם הקהילה בה הם חיים, ומאפשר מפגש חי עם הייחודיות של הקהילה שלכם.

מה מאפיין את הקהילה שלכם? אילו שיתופי פעולה אתם מקיימים בשכבה, עם הכיתות הגבוהות, עם גנים, ספריות, מתנדבים?

אפשר לקיים הצגה, להזמין סופרים או מאיירים או להתכנס לשעת סיפור משותפת, להקים גינה קהילתית בהשראת סיפורים, לקיים מפגשים בספריה הציבורית, לערב מתנדבים ("קריאה בהנאה", מחויבות אישית, סטודנטים לגיל הרך, מתנדבי שירות לאומי…), לשלב בחונכות ובתכניות "מעבר" עם ילדי הגנים בסביבה… כיד הדמיון!

כדאי לערוך תערוכת כרזות בסיום המיזם במרחב הציבורי – במתנ"ס, בספרייה, בהיכל תרבות, בעירייה… אנו ממליצים לכם לחבור לגורמים ברשות המקומית/האזורית ולבנות יחד את הדרך הייחודית שלכם לפרסם בחוצות את החוויה הקסומה של ספרים וסיפורים!

כרזה היא…

לכרזה היבטים חזותיים ומילוליים. אפשר ליצור כרזה ממגוון חומרים: דפים וצבעים, קולאז' צילומים וציורים, צביעת אריחים, תפירת שמיכת טלאים, כרזה דיגיטלית במחשב, כרזה תלת-מימד מחומרים שונים… כיד הדמיון! ניתן להתייחס ביצירת הכרזה גם לסגנונות איור שונים שמאפיינים ספרי ילדים אהובים.

המסר של הכרזה יכול להתמקד בחוויית הקריאה המשותפת של הורים וילדים, לייצג סיפור אהוב, או לבטא פסיפס של חוויות או רגשות סביב ספרים וסיפורים. תוכלו להכין כרזות אישיות או משפחתיות, להגיש את כולן, לבחור יחד כרזה מייצגת או ליצור כרזה אחת משותפת לכל הקהילה שלכם.

להגשת החומרים וכניסה להגרלה >> לחצו כאן

ריכזנו עבורכם מגוון רעיונות וכלים ליישום המיזם: כלים ומקורות השראה >>

לדף הראשי של המיזם