fbpx

ספרים אחרונים לשנה זו בדרך לגנים ולבתי הספר! 📦📚 🚚

 

ספריית פיג’מה בתקשורת > ילדי תל אביב קוראים חז"ל
?
> nrg, מאי 2015

ילדי תל אביב קוראים חז"ל

nrg יהדות

nrg, מאי 2015

מסיבת פיג'מות: ילדי ת"א קוראים סיפורי חז"ל

ב-21 ספריות ברחבי ת"א תתקיים מסיבת קריאה עם ספרות חז"ל. "הטקסטים של התרבות היהודית ומקורותיה צריכים להיות נחלת הכלל והבסיס התרבותי שלנו כשכל דור קורא בהם מחדש ומפרש אותם מחדש"

צילום: יח''צ

nrg יהדות | 26/5/2015 16:16

תגיות: ספריית פיג'מה,

מאות ילדים יבואו ביום חמישי הקרוב (28.5) למסיבת קריאה ענקית בספריות העירוניות ברחבי העיר – נשמע כמו חלום? אז זהו, שמדובר במציאות, ולא רק שילדי דור האייפון יבואו למסיבת קריאה, תהיה שם גם ספרות יהודית

האירוע מתקיים ב-21 ספריות ברחבי תל אביב לרגל חודש הקריאה, במסגרתו מתקיימים אירועים מיוחדים לילדים ומבוגרים בספריות העירוניות ובמרכז תרבות בבית אריאלה. בנוסף ישנה היערכות לקראת הרחבת פעילותה של ספריית פיג'מה, התוכנית הגדולה בישראל להנחלת אהבת הקריאה ועידוד שיח ערכי בקרב ילדי גן ומשפחותיהם.

 

"החיבור בין ספריית פיג'מה והספריות הציבוריות מובן וטבעי". ספריית פיג'מה צילום: יח"צ

במסיבות הפיג'מה ייפגשו הילדים לשעת סיפור, עם סופרים ומאיירים מוערכים  שיספרו על הספרים שכתבו ואיירו ואשר חולקו לילדי הגנים ברחבי הארץ במסגרת "ספריית פיג'מה". באחד המפגשים שיתקיימו יזכו הילדים למפגש עם יעל מולצ'דסקי מחברת הספר "איך הצילה הזיקית את נח". הספר הוא סיפור ילדים שנכתב בהשראת המדרש: "זיקית זו – לא היה יודע אבא [נח] מה היא אוכלת. פעם אחת היה יושב ומחתך רימון: נפלה תולעת מתוכו ואכלתה." מתוך סנהדרין קח ע"ב.

מולצ'דסקי מציינת כי בספר כמו גם ספרים אחרים שהיא בוחרת להוציא היא מעוניינת להנגיש את התרבות היהודית לקוראים הצעירים החילונים ולהבנות את המקורות היהודיים לא כקורפוס דתי אלא כקורפוס תרבותי. "הטקסטים של התרבות היהודית ומקורותיה צריכים להיות נחלת הכלל והבסיס התרבותי שלנו כשכל דור קורא בהם מחדש ומפרש אותם מחדש".

יעל מגיעה ממשפחה חילונית לחלוטין. היא עלתה לארץ מרוסיה כשהייתה בת 8, ורק כמה חודשים לפני עלייתה גילתה שהיא יהודייה. היא מספרת על אביה שגדל על ברכי הקומוניזם הרוסי ולטענתה לא פתח תנ"ך מעולם ושאינו מכיר את הסיפורים המכוננים של התרבות שלנו.

מלבד המפגש עם מולצ'דסקי ייפגשו הילדים עם עומר ראובני יחד עם תיאטרון אלול ויעסקו בסיפור " שלמה המלך והדבורה". ייחודו של תיאטרון אלול הוא לאפשר לילדים היכרות עם דמויות ועלילות מעולם התרבות היהודית. המופעים מבוססים על סיפורי התנ"ך, מדרשי חז"ל, סיפורי חסידים ואגדות עממיות.

בהצגה נוספת יסופר על "נעלי הזהב של המלך" על בסיס המעשייה המשעשעת אודות חכמי חלם, המדגימה כיצד התייחסות מוגזמת למראה חיצוני ולסמלי מעמד יכולה להוביל למצבים מגוחכים. הסיפור, מלווה באיורים של שי צ'רקה ועוסק בדרכים לתת כבוד לאחר ולקבלו.

האירועים המתוכננים, פרי שותפות בין הספריות העירוניות בתל-אביב וספריית פיג'מה, נועדו לקרב את ילדי תל-אביב–יפו לספריות ולעודדם לקריאה כבר בגיל הרך. האירועים יזמנו לילדים וההורים היכרות עם הספרים האיכותיים שבתכנית ועם היוצרים שמאחורי השורות לרגל הרחבת פעילות התכנית בעיר בשנת הלימודים הבאה.

"החיבור בין ספריית פיג'מה והספריות הציבוריות מובן וטבעי", אומרת גלינה פרומן, מנכ"לית קרן גרינספון ומנהלת תכנית ספריית פיג'מה ומכתבת אל-פאנוס. "אנו חולקים את האמונה בכוחם של סיפורים לעורר ילדים לחשיבה יצירתית ולהתפתחות רגשית ובהשפעה שיש לחוויות שילדים חווים, לא רק באמצעות קריאה, אלא גם באמצעות תיאטרון ושעת סיפור. אנו מקווים שתהיה לילדים והוריהם חוויה מהנה ואנו מזמינים את הילדים לבוא לאירוע המיוחד לבושים בפיג'מה" .

האירוע יתקיים יום חמישי 28.5.2015 בשעה 18:00, ב-21 הספריות העירוניות ברחבי העיר-הכניסה ללא תשלום-מומלץ להירשם מראש בספריות. ספריית פיג'מה, נוסדה ע"י קרן גרינספון ישראל והיא פועלת בשיתוף משרד החינוך. ספריית פיג'מה מעניקה לכ-250,000 ילדים שמונה ספרים איכותיים בכל שנה, וכך יוצרת מכנה תרבותי משותף ורחב בין ילדים ומשפחות בחברה הישראלית. שמונת הספרים מחולקים לילדים באמצעות הגנים ולאחר פעילות בגן מקבלים הילדים את הספר לביתם

פרטים על התכנית באתר ספריית פיג'מה www.pjisrael.org
ניתן לשתף את העמוד על ידי לחיצה על אחד האייקונים שלהלן:
Print Source Share