ספריית פיג'מה ביוטיוב
ספריית פיג'מה בפייסבוק
אמהריתenglishרוסיתערבית
סבתא של חנה בננה בשלה דיסה לעמוד הספרים  |  לספר הקודם  |  לספר הבא

גננת יקרה,

"חנה-בננה מאוד ממהרת לבית של סבתא בקצה הרחוב..." בינתיים סבתא מגישה לשכנים את הדייסה שהכינה לנכדתה – ולבסוף לא נותרת אף לא טיפה אחת לחנה-בננה!סבתא עצובה ואובדת עצות, אבל חנה-בננה מצילה את המצב, מנחמת את סבתהּ האהובה ובתוך כך מלמדת אותנו איך להתמודד עם שינויים בתוכניות.

הכנסת אורחים: "יהי ביתך פתוח לרווחה..." (אבות א ה)

סבתא של חנה-בננה פותחת את ביתה ואת לבה לשכנים הרעבים ומכבדת את כל הבאים בדייסה שהכינה. כמה נעים להיות שכנים של סבתא!

המסורת היהודית מייחסת חשיבות רבה לשכנוּת טובה ולהכנסת אורחים. בספר בראשית (פרק יח), מסופר כיצד אברהם מקבל את פניהם של שלושה אנשים זרים, מאכיל אותם, ומזמין אותם להתארח אצלו באוהל. דרך תיאור ההתנהגות של אברהם התורה מדגימה כיצד עלינו לנהוג בביתנו. תוכלי לספר לילדים את האגדה המספרת שבאוהלו של אברהם אבינו היו ארבעה פתחים. כל פתח פנה לכיוון אחר על מנת שכל אורח, לא משנה מהיכן הוא מגיע ירגיש בנוח ויכנס.   

בחגים רבים מוזמנים חברים ושכנים להצטרף לשמחה המשפחתית ולאכול יחד. בחג הסוכות, נהוגה מסורת "האושפיזין" וביקורי איש את רעהו בסוכה. כל שנה בליל הסדר אנו מזמינים אורחים לסעודה וקוראים: "כל דכפין ייתי ויכול, כל דצריך ייתי ויפסח" (כל הרעב יבוא ויאכל, כל  מי שצריך יבוא ויאכל איתנו את הפסח) 

קשרי סבים-נכדים: עֲטֶרֶת זְקֵנִים - בְּנֵי בָנִים, וְתִפְאֶרֶת בָּנִים אֲבוֹתָם ((משלי יז ו)

כמו חנה-בננה וסבתא, לנכדים וסבים רבים יש קשר מיוחד. עם זאת, שימי לב: עיסוק בסיפור על סבתא ונכדה מחייב רגישות והיכרות עם משפחות הגן שלך. 

הפסוק במשלי מתאר זאת באופן ציורי: הנכדים הם כמו כתר על ראש האדם המבוגר, מתייחסים אליו בכבוד ומסיבים לו שמחה ונחת, ואילו הבנים והנכדים גאים באבותיהם, בדוגמה האישית שהם נותנים ובניסיון החיים שהם מביאים עמם.

הסיפור "סבתא של חנה בננה בישלה דייסה" מתאר קשר חזק וחיובי בין הדורות במשפחה.  הוא מדגים את השמחה הרבה שביחסי סבתא-נכדה, את הדאגה ההדדית ואת היכולת דווקא של הנכדה להרגיע את סבתהּ.

רעיונות לשילוב הספר בגן
בזמן קריאת הסיפור תוכלי ללבוש סינר של סבתא ולפרוס מולך את המצרכים להכנת דייסה.

מילים ותמונות: מה הקשר? לפני קריאת הסיפור תוכלי לבקש מהילדים לדפדף בספר ולתאר מה עושה חנה-בננה בכל תמונה.  בהמשך תקראו יחד את הסיפור.  בכל פעם שאתם מגיעים למילים "בינתיים חנה-בננה מאוד ממהרת..." תוכלי לבקש מהילדים לתאר מה הם רואים בתמונה. האם חנה-בננה באמת "כמעט לא עוצרת"?

אפשר לחלק תפקידים לילדים ולהמחיז את העלילה. אל תשכחי את החתול שמלווה את חנה-בננה בדרכה לבית של סבתא!

אפשר לערוך "יום סבים" בגן בעקבות הספר, בו ילדי הגן יציגו את הסיפור ויכינו דייסה ומטעמים מיוחדים לכבוד האורחים. 

מיהן דמויות סבא וסבתא בחיי הילדים בגן שלך? האם יש שומר/ת, מבשלת, מתנדב/ת או כל אדם מבוגר אחר שמשמש עבור הילדים דמות של סב?  אם תכנית זה"ב בגן פועלת בגן שלך כדאי מאד להתייעץ מראש עם המתנדבת לגבי שילובה בסיפור. אולי היא תרצה להגיע לגן לבושה בסינר ולהמחיז יחד אתך את הסיפור? אולי היא תבחר לשתף את ילדי הגן בסיפורים על הקשר שלה עם הנכדים שלה, או לבשל איתם דייסה או מאכל אהוב אחר?  

כדאי שיהיו מספיק תחפושות ואביזרים בפינת הבית, שמעודדים שילוב הסיפור במשחק הסוציו-דרמטי של הילדים.  כדי להעשיר את הסביבה בעקבות הסיפור אפשר לבקש מההורים לשלוח קופסאות או חבילות ריקות של סולת, תבלינים, סוכר וכד'.

בסוף הסיפור חנה-בננה מרגיעה את סבתא. זו הזדמנות להעצים את הילדים ביכולתם להרגיע אחרים – חברים, וגם מבוגרים! כדאי להעלות דוגמאות מחיי הגן ולהזמין סיפורים מפי הילדים.  תוכלי גם לבקש מהורי הילדים לשלוח לגן סיפורים על פעמים בהן ילדיהם הרגיעו אותם ועזרו להם להרגיש טוב יותר.

תוכלי להסביר לילדים שהשם "חנה-בננה" הוא שם חיבה, כינוי. אם לילדי הגן יש שמות חיבה, מי משתמש בהם ומתי? האם יש להם כינויים שהם פחות אוהבים?

כיצד מארחים חבר? מה תפקיד המארח, ומה תפקידו של האורח? הכנסת אורחים היא חלק מחיי היום יום של הילדים, אולם הם לא תמיד יודעים מה אפשר לעשות עם החבר, ולפעמים קשה להם להתחלק בחפצים. בעקבות הסיפור תוכלו לערוך רשימה של דרכים לסייע לאורח להרגיש בנח.

מקורה של מצוות הכנסת אורחים היא דווקא בהזמנת אדם שזקוק להזמנה. אפשר לערוך בגן מבצע בו יזמין כל ילד חבר חדש, כזה שעדיין לא היה אצלו בבית. זו הזדמנות מצוינת ליצור קשרים חדשים בין ילדים ולסייע לילדים שמתקשים חברתית.

גננות משתפות

הגננת רעיה וולף מגן אפיקים באפרת מספרת: עסקנו בספר במסגרת יום המשפחה. למדנו על סוגי משפחות שונות, גדולות וקטנות. על סבים וסבתות ומקומם השונה במשפחה, הקרובים והרחוקים. שרנו שירים על סבתות. התייחסנו לנושא הכנסת האורחים, חיברנו את הספר לסיפור אברהם אבינו וערכנו השוואה בין הכנסת האורחים.

אורטל יאיר, גננת גן ניר בפתח תקווה סיפרה: הכנו משחק מסלול. כל ילד קיבל בובת אצבע למשחק סבתא בישלה דייסה. הזמנו את הגן הסמוך לפעילות משותפת וכך קיימנו מצוות הכנסת אורחים.

הגננת אילנה כהן מגן סיתוונית בחיפה הזמינה לרגל יום המשפחה את הסבתות והסבים וערכה סדנא להכנת תבשילים. הילדים חולקו לקבוצות והכינו מטעמים שונים: שיפודי פירות יבשים, סלט פירות, עוגיות, דייסה וקישטו את תיקי הספרייה. בסוף הסדנא קראו את הספר וכל ילד סיפר על המאכל האהוב שסבתא או סבא מכינים לו. "ישבנו לארוחה משפחתית גדולה ובסיומה יצאו הילדים עם הספר בתיק החדש ומקושט ושיפוד פירות יבשים".

ז'קלין טורי, גננת גן המזח בבת ים משתפת: "שאלתי את הילדים לשמות הסבתא שלהם והכינוי שלה. שאלתי איזה אוכל של סבתא הם אוהבים וסיפרתי להם על סבתא שלי ועל האוכל שאני אוהבת שהיא מכינה. דיברנו על כריכת הספר בצבעים שחור לבן, עשינו הקבלה לשני ספרים אחרים שהקראתי להם ושגם בהם היו האיורים בשחור ולבן".

יעל קסלס, גננת גן שפה מטלמון מספרת שעבדה עם הילדים על חריזה. הילדים הכינו מסיכות של פרצוף שמח ועצוב ודיברו על השמחה של הסבתא מהנתינה והעצב שלה כשנגמר האוכל.

הגננת לילך עטרי מגן רימון באלקנה משתפת: "למדנו לאייר בצבעי שחור לבן, בעוביים שונים. צילמתי את הספר בקטן ובגדול, הכנו מהצילומים משחק זיכרון, ולבסוף ניילנו ומספרנו את התמונות לפי סדר על הקיר.

  
קישורים

ראיון עם אורה אייל על יצירתה 

שהם סמיט על יצירתה של אורה אייל

אורה אייל מספרת סיפור באתר דף דף